چاپ        ارسال به دوست

چراغ سبز به کمپانی های بیوتکنولوژی برای احیای مغز مردگان

دو کمپانی بیوتکنولوژی در ایالات متحده آمریکا مجوزهای لازم برای بررسی امکان زنده کردن مغز افراد مرده را دریافت کرده اند. کمپانی بیوکوئارک با همکاری Revita Life Sciences از مسئولان بهداشتی آمریکا مجوز اخلاقی استفاده از بیست بیماری که بعد از آسیب مغزی از نظر بالینی مرده تلقی می شوند را دریافت کرده اند تا امکان بازگرداندن بخشی هایی از سیستم عصبی مرکزی آنها به زندگی دوباره را بررسی کنند. دانشمندانی که مشغول پروژهReAnima هستند از ترکیبی از درمان ها شامل تزریق سلولهای بنیادی و ترکیبی از آمینو اسیدها به مغز به همراه بکارگیری تکنیک های لیزری و تحریک عصبی که نشان داده شده است می تواند بیماران را از کما خارج کند استفاده خواهند کرد. اولین کارآزمایی، غیرتصادفی، با یک گروه و از نوع کارآزمایی های "اثبات مفهوم" بوده و در یکی از بیمارستان های هند انجام خواهد شد. آزمودنی هایی به کار گرفته خواهند شد که مرگ آنها مورد تائید قرار گرفته است و فقط از طریق کمک های پزشکی زنده نگه داشته شده اند. این آزمودنی ها چند ماه و با استفاده از امکانات تصویربرداری مغزی برای یافتن علائم احیا خصوصا در ستون فقرات فوقانی – پایین ترین منطقه ساقه مغز که تنفس و ضربان قلب مستقل را کنترل می کند- تحت نظر قرار می گیرند. 

مرگ به عنوان پایان تمام کارکردهای زیستی که ارگانیسم را حفظ می کنند تعریف می شود. مرگ مغزی، به معنی از دست رفتن کامل و غیر قابل بازگشت کارکردهای مغز (شامل فعالیت غیر ارادی ضروری برای حفظ زندگی) چنانکه در گزارش سال 1968 کمیته ای از دانشکده پزشکی هاروارد تعریف شده است، در بیشتر کشورهای دنیا تعریف قانونی مرگ انسان در نظر گرفته می شود. 
گرچه انسانهای دچار مرگ مغزی از نظر تکنیکی زنده نیستند، مطالعاتی نشان داده است فعالیت الکتریکی در مغز ادامه می یابد که به بدن اجازه می دهد همچنان به گردش خون، هضم غذا، دفع ضایعات، تنظیم هورمون ها، رشد، بلوغ جنسی، ترمیم زخم ها، تب کردن، و نگه داشتن و به دنیا آوردن بچه ادامه دهد. با این حال این سطح از فعالیت الکتریکی برای داشتن کارکردهای کامل کافی نیست. در حاکی که انسان ها فاقد توانایی های کافی برای احیا در سیستم عصبی هستند بسیاری از گونه ها از جمله دوزیستان، گونه ای از کرم ها و برخی از ماهی ها حتی پس از آسیب های جدی تهدید کننده زندگی می توانند بخش های قابل توجهی از مغز و ساقه مغز راترمیم و احیا کرده و تغییر دهند. علاوه بر این، مطالعات اخیر در مورد احیای مغز پیچیده در این ارگانیسم ها یافته هایی برجسته در مورد ذخیره حافظه پس از از بین رفتن کل مغز داشته است که می تواند تلویحات متنوعی برای درک هوشیاری و پایداری حافظه داشته باشد. دکتر سرگئی پایلیان، بنیانگذار، رئیس و مسئول علمی ارشد کمپانی بیوکوئارک می گوید: "با کمک این مطالعه درکی استثنایی از حالت مرگ مغزی در انسان به دست خواهیم آورد که تلویحات مهمی برای ایجاد درمان های جدید برای اختلالات جدی هوشیاری مثل کما، حالت های نباتی و با هوشیاری کم و همچنین گستره ای از بیماری های منحل کننده سیستم عصبی مرکزی مثل آلزایمر و پارکینسون خواهد داشت." 

برگرفته از سایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی

 

 


٠٩:٢٨ - 1397/02/31    /    شماره : ١٦٤٣٩    /    تعداد نمایش : ٥٧٢